Treści dodawane przez nauczycieli będą dostępne po zalogowaniu ( klikamy na obrazek grupy, logujemy się i pojawi się spis dodanych artykułów ).

  • Fiołki
  • Lilie
  • Niezapominajki
  • Margaretki
  • Bratki
  • Słoneczniki
  • Maki
  • Róże

WPŁYW BAJKI I WSPÓLNGO CZYTANIA NA ŻYCIE DZIECKA.

Opublikowano: sobota, 21, listopad 2015 Małgorzata Galińska

         Wpływ czytania oraz wybór odpowiedniej bajki (dostosowanej do wieku dziecka) ma ogromne znaczenie w rozwoju emocjonalnym i społecznym dziecka. Pozwala kształtować umiejętność skupienia uwagi, wyodrębniać to, co najważniejsze.

Badania naukowe wskazują, że każde dziecko, bez względu na wiek, powinno mieć codzienny kontakt z książką, a obok każdego dziecka powinien być dorosły, który mu poczyta w ciągu dnia lub przed snem.

        Język literatury dla przedszkolaka, który słysząc na co dzień jedynie język potoczny, jest tajemniczym szyfrem, kodem dostępu do innego magicznego świata. Jego różnorodność umożliwia dziecku wzbogacenie słownictwa, nabycie umiejętności poprawnego wysławiania się. Dziecko w baśniowym świecie może odnaleźć to, co samo przeżywa i co napawa je niepokojem. W bajkach są też złe moce, które dają się opanować jakiejś większej i lepszej sile. Gdy dziecko widzi, że osoba dorosła, mama czy tata spokojnie czyta bajkę, to o czarownicy myśli sobie – „skoro dorośli się nie boją, to może czarownica nie jest taka straszna”.

      W bajkach nie tylko dobro zwycięża zło, często ten kto jest mały i słaby wygrywa z silnym i potężnym. A to budzi w dziecku nadzieję i napawa optymizmem. Dowiaduje się, jakie wartości są cenione, poprzez jednoznaczne pokazanie kogo i za co spotyka nagroda lub kara.

Dzieci głęboko przeżywają treść bajek, opowiadań, baśni - nie są biernymi ich odbiorcami. Chętnie naśladują w zabawach i inscenizacjach postępowanie bliskich im bohaterów. Często same tworzą z niezwykłą pomysłowością, interesujące opowiadania i historyjki.

      W świecie bajek można spotkać przyjaciół, przeżyć wspaniałe przygody a przede wszystkim pozbyć się lęku.
Książki mogą być naszym sprzymierzeńcem, bo stanowią pretekst do rozmów. Nawet rodzice, którym trudno  szczerze rozmawiać z dzieckiem, poprzez literaturę mogą kształtować gust i poczucie humoru dzieci. Rozmowy o przeczytanych książkach to najprzyjemniejsze, najgłębsze

 i najciekawsze rozmowy z dziećmi.

 Czytanie książek może być siłą pobudzającą dziecka intelekt  i wyobraźnię oraz łatwym, mądrym i dostępnym sposobem budowania silnej więzi z dzieckiem .

 

Głośne czytanie to doskonały sposób okazania dziecku miłości!

 

Czytając i rozmawiając z dzieckiem jesteśmy blisko, patrzymy na nie z sympatią, poświęcamy mu swój wyłączny czas, budujemy jego samoocenę, rozwijamy wyobraźnię, uczymy języka, myślenia i wartości, przekazujemy wiedzę. Zaspokajamy wszystkie jego potrzeby emocjonalne, psychiczne, umysłowe i moralne- dając mu wiarę w siebie oraz narzędzia sukcesu na całe życie.

Co daje wspólne czytanie?


*  Buduje mocną więź między dorosłym a dzieckiem;
*  Pobudza rozwój mózgu;
*  Wzbogaca słownictwo malucha, poszerza wiedzę;
*  Rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię;
*  Uczy myślenia, pomaga w zrozumieniu siebie, ludzi i świata;
*  Pobudza rozwój emocjonalny, rozwija wrażliwość,
*  Uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę postaw;
*  Sprzyja szybszemu samodzielnemu mówieniu, a później pisaniu i czytaniu;
*  Chroni przed uzależnieniem od telewizji.

Odsłony: 4709