Treści dodawane przez nauczycieli będą dostępne po zalogowaniu ( klikamy na obrazek grupy, logujemy się i pojawi się spis dodanych artykułów ).

  • Fiołki
  • Lilie
  • Niezapominajki
  • Margaretki
  • Bratki
  • Słoneczniki
  • Maki
  • Róże

Jak ułatwić dziecku kontakt z książką.

Opublikowano: wtorek, 10, luty 2015

     Ostatnich kilkanaście lat to okres rozwijającej się dynamicznie nauki i techniki, czas komputerów, Internetu, wszechobecnej telewizji i telefonów komórkowych. Również świat dziecka żyjącego w tej niemal wirtualnej rzeczywistości uległ istotnym przeobrażeniom. Coraz częściej bowiem spędza ono swój wolny czas przed telewizorem lub komputerem. Jest to bardzo wygodne, szczególnie dla tych rodziców, którzy są często zapracowani i nie mają możliwości ani pomysłu na zorganizowanie swoim pociechom ciekawych zabaw w domu. Taka sytuacja doprowadziła do tego, że dorośli powoli zapominają o bardzo prostym a zarazem ważnym sposobie wypełnienia dziecku czasu, jakim jest po prostu czytanie książek. Pociąga to za sobą określone niepożądane konsekwencje. Dzieci stają się coraz bardziej agresywne, nadpobudliwe, niecierpliwe itp.

Dorośli, szczególnie rodzice i wychowawcy, powinni pamiętać, że dziecko w wieku przedszkolnym jest bardzo wrażliwe na wszelkie formy sztuki; szczególnie silnie na jego psychikę oddziałuje literatura dziecięca, zarówno proza, jak i poezja. Brak kontaktu z książką można zauważyć już w przedszkolu. Dzieci są spragnione bajek lub opowiadań czytanych w odcinkach. Same dopominają się o tę formę aktywności umysłowej.

Bardzo ważnym czynnikiem kształtującym zainteresowanie dzieci książką jest umożliwienie im stałego do niej dostępu. W przedszkolu ważną rolę spełniają tzw. kąciki książki, gdzie dziecko w każdej chwili może sięgnąć po ulubioną bajkę, książeczkę z obrazkami lub czasopismo dziecięce. Również w domu dziecko powinno mieć bliski kontakt z książką, gdzie w wyznaczonym miejscu może gromadzić swój zbiór literatury dziecięcej.

Stały kontakt z książką jest okazją do uczenia dzieci jej poszanowania i wyrabiania przekonania, że jest ona źródłem ciekawych przeżyć, wiedzy i rozrywki. Słowo drukowane umożliwia poznawanie języka literackiego, poszerza wiedzę, sprzyja skupieniu uwagi, rozwija wyobraźnię, mowę i myślenie. Dlatego też należy troskliwie pielęgnować naturalną chęć dziecka do kontaktu z książką.

Literatura dostarcza także treści, które wzbogacają dziecięce zabawy: tematyczne, ruchowe, konstrukcyjne oraz prace plastyczne. Wyzwala też aktywność, słowną ekspresję i zachęca do zabawy w teatr. Aby jednak mogło to nastąpić, książka powinna być udostępniona w sposób atrakcyjny. Jeżeli w domu lub w przedszkolu dorośli chętnie i często czytają dziecku bajki, to stopniowo kształtuje się u niego nawyk do samodzielnego korzystania z książki. Takie rozbudzanie zainteresowania dziecka książką to bardzo ważne zadanie rodziców i nauczycieli. Dla uzyskania pożądanych efektów wychowawczych ważny jest starannie przemyślany dobór literatury. Istotne jest, aby książka była adekwatna do wieku i rozwoju intelektualnego dziecka, zgodna z jego zainteresowaniami, a zarazem ciekawa i pouczająca. Nie bez znaczenia jest też szata graficzna, która powinna przyciągać wzrok i uwagę małego czytelnika.

Kontakt z książką niesie za sobą same korzyści, a zatem niech będzie ona nieodłącznym przyjacielem dziecka, jak również dorosłego.

 

 

Odsłony: 5343